среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślepiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenie te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym barwom, łatwej obróbce a także względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najłatwiej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten materiał ogrodzeniowy pozyskuje się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia lub od razu obrabia, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenie z PCV na ogrodzenie i bramę sztachetowa. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak sklejony lepiszczem piach, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Kiedy spoiwem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz substancji zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się kolor głazów na ogrodzenia z plastyku na plot i furtkę ze sztachet, przybierają one wówczas różne tony czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy wolno też siekać na sześciany o równych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je porcjować przy asyście specjalnych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych obrysów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z Winylu używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować promowane na sztachetki PVC na plot i bramkę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, dlatego że są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu oraz własnych zamiłowań forma kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nierównych, aż po prosto przyciętych prostokątów ewentualnie kwadratów. Murki oraz plotki plastykowe na plot i bramę ze sztachetek buduje się z skał różnorodnego kształtu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o niesymetrycznych zarysach, wypada je adekwatnie łączyć tzn. tak, żeby postać każdego następnego scalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia z plastiku z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Łatwo przerastają też mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bo na kamieniu mogą utrzymywać się ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, by kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий