понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone ogrodzenie alias mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty zwykle spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast często służą także za ozdobę. Z reguły takie sztachety z plastyku sadzi się w nasłonecznionych elementach, w których ekspresowo rosną oraz mocno gęstnieją. Dużo uroku maja także takie rosnące ploty, które prowadza przez cieniste zakamarki skweru. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek bądź kwiatami aranżują przyciągające wzrok obrazy, zaś rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , sprawia iż nawet mały spacer obok takiego płotu wycisza a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, wypada uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki jakie panują w ogrodzie, również nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie wzrastają, często także bujnie kwitną, tymczasem wymagają także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe sztachety z PCV zdołają być nadzwyczaj smukłe, chociaż powinno się je regularnie wycinać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są również koszty nabycia roślin na parkan.Jest wiec nad czym się zastanawiać, albowiem takie plot tworzy się na długi okres czasu, czasami nawet na pokolenia.


Zazwyczaj zadowalający jest żywy plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr pospolity, niesłychanie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on dużo zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•ekspresowo rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, a nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się użytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony reprezentacyjnej, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta Winylowe z Sosnowca stanowi barierę nie do pokonania, a w razie potrzeby zasłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy sporo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe plot było bardzo wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich przycinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий